Konkurs na najlepsze tłumaczenie tekstu naukowego

Ośrodek Badawczo-Dydaktyczny i Transferu Wiedzy TEKST – DYSKURS – KOMUNIKACJA zaprasza do udziału w Konkursie na najlepsze tłumaczenie tekstu naukowego

Celem konkursu jest:

• popularyzowanie dokonań anglosaskich tekstologów i badaczy dyskursu w Polsce dzięki tłumaczeniom artykułów poszczególnych naukowców;
  • wspieranie wymiany doświadczeń i przekazywania wiedzy pomiędzy między polskimi i anglosaskimi naukowcami.

Warunki i przystąpienia i uczestnictwa w konkursie:

1. Uczestnikami Konkursu mogą być doktoranci oraz studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, podyplomowych wszystkich uczelni wyższych w Polsce władający biegle językiem angielskim i polskim.

2. Warunkiem udziału w konkursie jest przetłumaczenie jednej strony tekstu artykułu naukowego z języka angielskiego na język polski w terminie określonym przez komisję konkursową.

3. Konkurs ma formę pisemną i zostanie przeprowadzony drogą elektroniczną i pocztową. Nie będzie zatem wymagał osobistego stawienia się w siedzibie Ośrodka.

4. Uczestnicy mogą przystąpić do konkursu indywidualnie lub w tandemie. Poszczególne uczelnie może reprezentować więcej niż jedna grupa konkursowa.

Regulamin i przebieg konkursu:

1. Osoby zainteresowane udziałem w konkursie proszone są o zgłoszenie się drogą mailową do 20.06.2021 r. na adres: judytapawliszko@gmail.com.

2. Tekst konkursowy zostanie udostępniony osobom zainteresowanym na stronie internetowej Ośrodka Badawczo-Dydaktycznego i Transferu Wiedzy Tekst – Dyskurs – Komunikacja w zakładce „konkursy”. Uczestnicy powinni w nieprzekraczalnym terminie do 01.09.2021 r. (decyduje data stempla pocztowego) przesłać tłumaczenie wspomnianej strony tekstu na język polski na następujący adres:

Katedra Lingwistyki Stosowanej
Ośrodek Badawczo-Dydaktyczny i Transferu Wiedzy
Tekst –Dyskurs – Komunikacja
Uniwersytet Rzeszowski
al. mjr. W. Kopisto 2 B
(Konkurs na najlepsze tłumaczenie tekstu naukowego)

Tłumacz/tłumaczka lub zespół, którego przekład zostanie najwyżej oceniony, uzyska możliwość na kontynuowanie pracy tłumaczeniowej. Przedmiotem tłumaczenia będzie artykuł naukowy z zakresu analizy dyskursu, którego próbkę uczestnicy tłumaczyli w ramach konkursu

3. Nagrodą dla zwycięzcy będzie publikacja przetłumaczonego przez niego wspomnianego tekstu naukowego z zakresu analizy dyskursu na stronie Ośrodka Tekst –Dyskurs –Komunikacja z możliwością późniejszego zamieszczenia go w periodyku naukowym Ośrodkatekst i dyskurs– text und diskurs lub w innym czasopiśmie naukowym wybranym przez komisję konkursową.

4. Złożone prace konkursowe powinny być podpisane hasłem, a nie nazwiskiem uczestnika; do pracy należy dołączyć zaklejoną kopertę opatrzoną hasłem i zawierającą następujące dane: hasło użyte do podpisu pracy, imię i nazwisko autora pracy, jego jednostkę organizacyjną, kontaktowy adres mailowy do korespondencji.

5. Po zakończeniu czynności konkursowych nazwisko lub nazwiska zwycięzców zostaną ogłoszone na stronie internetowej Ośrodka.

6. Termin rozstrzygnięcia konkursu: 21.09.2021r.

7. Po zakończeniu konkursu zwycięzca/zwycięzcy zostanie/ zostaną poinformowani o szczegółach tłumaczenia artykułu stanowiącego nagrodę w konkursie.

8. Czas potrzebny na przetłumaczenie ww. publikacji zostanie ustalony indywidualnie ze zwycięzcą.

Termin nadsyłania zgłoszeń: 20.06.2021r.

Termin nadsyłania przetłumaczonego fragmentu tekstu: 01.09.2021r.

Termin rozstrzygnięcia konkursu: 21.09.2021

W razie niejasności proszę kierować pytania na adres e-mail: judytapawliszko@gmail.com lub e.lamasz@gmail.com

Dane, które powinny być zawarte w e-mailu zgłoszeniowym :

1. Uczelnia, wydział, instytut lub katedra (adres, telefon, e-mail)
  2. Imię i nazwisko bądź imiona i nazwiska uczestników
  3. Status (doktorant, student)

Organizacja konkursu:

• prof. dr hab. Zofia Bilut-Homplewicz
  • dr hab. Anna Hanus, prof. UR
  • dr Ewa Kusz
  • dr Judyta Pawliszko

Skład komisji konkursowej:

• prof. dr hab. Zofia Bilut-Homplewicz
  • dr hab. Anna Hanus, prof. UR
  • dr hab. Lucyna Harmon, prof. UR
  • dr hab. Maria Krauz, prof. UR
  • dr hab. Dorota Osuchowska, prof. UR
  • dr Ewa Kusz
  • dr Dorota Miller
  • dr Judyta Pawliszko

Uwagi końcowe:

• Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do dysponowania pracami nadesłanymi na konkurs i wykorzystania ich w celu publikacji.
  • Treść konkursowa znajduje się na stronie internetowej Ośrodka Badawczo-Dydaktycznego i Transferu Wiedzy Tekst – Dyskurs – Komunikacja w zakładce „konkursy”. Format tekstu dostępny na stronie internetowej został zmieniony dla celów konkursu. Zwycięzca/zwyciężczyni otrzyma oryginał artykułu.

W imieniu organizatorów:

Koordynator konkursu

prof. dr hab. Zofia Bilut-Homplewicz

Ośrodek Badawczo-Dydaktyczny i Transferu Wiedzy Tekst – Dyskurs  –  Komunikacja

Kolegium Nauk Humanistycznych

Uniwersytet Rzeszowski

Posted in Aktualności, Wydarzenia.