Warszawska szkoła lingwistyki stosowanej 50 lat – dobry początek

Dziekan Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Dyrektor Instytutu Lingwistyki Stosowanej mają zaszczyt zaprosić na Jubileuszową konferencję naukową „Polskie szkoły lingwistyki stosowanej – historia, status, perspektywy” z okazji Jubileuszu 50-lecia Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (17–19 listopada 2022, Warszawa, ul. Dobra 55).

Warszawska szkoła lingwistyki stosowanej ma swoje historyczne i formalne źródła. Źródło historyczne stanowi tradycja naukowa poznańskiego Zakładu Językoznawstwa Stosowanego prowadzonego przez profesora Ludwika Zabrockiego. Źródło formalne to akt powołania do życia warszawskiego Instytutu Lingwistyki Stosowanej, którego inicjatorem, założycielem i długoletnim dyrektorem był profesor Franciszek Grucza. W tym roku mija pięćdziesiąt lat od chwili ukonstytuowania się instytutu. Fakt ten skłania organizatorów do uczczenia tej okrągłej rocznicy w sposób wyjątkowy.

Będziemy wprawdzie świętować 50-lecie założenia Instytutu Lingwistyki Stosowanej w Warszawie, jednak powody do świętowania mają uczeni afiliowani także w innych ośrodkach uniwersyteckich w Polsce. W sposób szczególny do uczczenia tej okrągłej rocznicy zapraszamy tych z Państwa, którzy utożsamiają się z tradycją uprawiania lingwistyki stosowanej, przede wszystkim zaś tych, którzy ją kontynuują i rozwijają.

Okrągły jubileusz powstania warszawskiego instytutu skłonił organizatorów do zorganizowania konferencji naukowej, która w zamyśle będzie miała charakter otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Temat konferencji „Polskie szkoły lingwistyki stosowanej – historia, status, perspektywy” odzwierciedla nie tylko wzmiankowane wyżej aspekty: historyczny i formalny, lecz także inny bardzo istotny fakt. Otóż od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku lingwistyka rozwinęła się tak bardzo, że trudno byłoby dzisiaj mówić o tylko jednej polskiej szkole lingwistyki stosowanej. Zasługuje to w opinii organizatorów na szczególne podkreślenie.

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych naukowców, szczególnie zaś lingwistów i językoznawców do nadsyłania propozycji wystąpień w języku polskim w następujących zakresach tematycznych:

• Język
  • Komunikacja (specjalistyczna)
  • Kultura i literatura
  • Glottodydaktyka
  • Translatoryka

Propozycje wystąpień (tytuł, streszczenie, słowa kluczowe) prosimy nadsyłać do pani dr Małgorzaty Jabłońskiej na adres konferencja.wls@uw.edu.pl najpóźniej do 31 maja 2022 roku.

Po zakończeniu konferencji przewidujemy publikację tekstów wystąpień w recenzowanej monografii jubileuszowej.

Będziemy radzi gościć Państwa w progach Uniwersytetu Warszawskiego podczas obchodów jubileuszu 50-lecia Instytutu Lingwistyki Stosowanej oraz konferencji. Nie tracąc optymizmu w związku z obecną sytuacją za naszą wschodnią granicą, przesyłamy Państwu życzenia zdrowia i pogody ducha.

Dziekan Wydziału Lingwistyki Stosowanej
prof. ucz. dr hab. Magdalena Olpińska-Szkiełko

Dyrektor Instytutu Lingwistyki Stosowanej
dr hab. Anna Jopek-Bosiacka

Przewodnicząca Komitetu Honorowego Konferencji
prof. dr hab. Małgorzata Tryuk

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji
dr hab. Grzegorz Pawłowski

Call for papers: CfP_50 lat Instytutu Lingwistyki Stosowanej UW

Posted in Aktualności, Wydarzenia.