Informacja o projekcie TermiKnowledge

English version below

Z radością i dużym podekscytowaniem zawiadamiam o uruchomieniu wielojęzycznej terminologicznej bazy wiedzy o COVID-19, powstałej jako wynik realizacji projektu edukacyjnego TermiKnowledge w ramach Sojuszu 4EU+ Alliance pod kierownictwem pracowników UW (M. Górnicz, W. Szemińska). Twórcami bazy są studenci Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu im. Karola w Pradze, Uniwersytetu w Heidelbergu i Uniwersytetu w Mediolanie. W celu stworzenia bazy wiedzy utworzono po 4 korpusy gromadzące różne gatunki tekstów w każdym z 5 języków projektu (angielskim, czeskim, niemieckim, polskim i włoskim), a następnie dokonano ekstrakcji najważniejszych terminów i opracowano hasła. Więcej informacji na temat tworzenia i struktury bazy można znaleźć tutaj. Rozwiązania techniczne zaprojektowali studenci informatyki z UW.

W ciągu kilku dni planujemy uruchomienie witryny siostrzanego projektu terminograficznego na temat kryzysu uchodźczego, o czym powiadomimy w osobnej wiadomości.

Thrilled to announce the launch of the COVID-19 Multilingual Terminological Knowledge Base, an outcome of the 4EU+ Alliance’s TermiKnowledge project (led by UW scholars: M. Górnicz & W. Szemińska), compiled by students of the University of Warsaw, Charles University in Prague, Heidelberg University and Milan University. Four corpora representing different text genres were used in each of the five languages (English, Czech, German, Italian and Polish) to extract key terminology related to COVID-19 and compile knowledge base entries. A more detailed description of the corpus work and outcome can be found here. The IT infrastructure was developed by IT students of the University of Warsaw.

A sister website hosting a knowledge base on refugee crisis will be launching within days. We’ll keep you posted.