W ramach cyklu „Rosja współczesna: język, literatura i kultura. Najnowsze trendy w badaniach rusycystycznych” 20 stycznia 2022 r. odbył się wykład dra Władimira Panowa (Uniwersytet Wileński / Instytut Językoznawstwa Rosyjskiej Akademii Nauk) pt. „Почему в русском и польском есть падежи, а в болгарском нет? Славянские языки и ареальная типология”.
Styczniowy wykład w brawurowy sposób otworzył lingwistyczną część cyklu. Na przykładzie języków słowiańskich dr W. Panow w przystępny i bardzo ciekawy sposób przedstawił złożoną tematykę z zakresu typologii lingwistycznej. Wychodząc od pytania „Dlaczego każdy język jest taki, jaki jest?”, lektor omówił, w jaki sposób kontakty językowe wpłynęły na cechy strukturalne różnych języków słowiańskich, ich „konserwatyzm” lub „liberalizm”. Wymiar dydaktyczny wykładu miał „przegląd” udzielanych dotychczas odpowiedzi na wyjściowe pytanie, formułowanych w ramach różnych tradycji i szkół językoznawczych.
Dziękujemy słuchaczom za przybycie i cieszymy się, że mieliśmy okazję znów spotkać się w sali wykładowej. Kolejne spotkanie planujemy jeszcze w lutym, już w nowym semestrze, na dobry początek drugiej połówki bieżącego roku akademickiego.
Оставайтесь с нами, подробности в скором времени!
dr Joanna Piotrowska
dr Marta Małachowicz
Osoby zainteresowane otrzymaniem prezentacji przygotowanej przez dra W. Panowa proszone są o kontakt z dr Joanną Piotrowską (j.piotrowska@uw.edu.pl) lub dr Martą Małachowicz (m.malachowicz@uw.edu.pl).