Wykład prof. Romana Krivko (Uniwersytet Wiedeński, Austria) – relacja

W ramach cyklu „Rosja współczesna: język, literatura i kultura. Najnowsze trendy w badaniach rusycystycznych” 23 lutego 2022 r. odbył się wykład prof. Romana Krivko (Uniwersytet Wiedeński) pt. „Польский компонент в русской культуре XVI-XVII вв.”.

Wykład w niezwykle ciekawy sposób przybliżył istotę zapożyczania międzyjęzykowego i wpływów międzykulturowych. Odwołując się do piśmiennictwa XVI–XVII w., prof. Krivko omówił okoliczności, które sprawiły, że w tym okresie kultura polska stała się źródłem i pośrednikiem w procesie europeizacji kultury rosyjskiej. Świadectwem polskiego oddziaływania są dziś przede wszystkim liczne polonizmy, utrwalone w rosyjskiej terminologii kościelnej, naukowej, polityczno-społecznej, życia codziennego, wojskowej, muzycznej i in.

Dziękujemy zarówno studentom, jak i wykładowcom za udział w lutowym spotkaniu, pytania oraz dyskusję. Ze względu na sytuację polityczną wykład gościnny w marcu niestety nie mógł się odbyć. Niemniej jednak, jesteśmy głęboko przekonane, że kontynuowanie adresowanego przede wszystkim do Was – drodzy studenci – projektu ma sens. Cieszy nas Wasze zainteresowanie językiem rosyjskim i kulturą Rosji, o której dziś nie jest łatwo mówić bez emocji, ale jesteśmy pewne, że mówić trzeba. Nasz kolejny gość przebył niełatwą drogę z Kijowa przez Tbilisi do Warszawy. Mamy nadzieję, że licznie przywitacie go na wykładzie.

Оставайтесь с нами, подробности в скором времени!

dr Joanna Piotrowska

dr Marta Małachowicz

Veröffentlicht in AktualnościDE, Wydarzenia.