O nas

Początki Instytutu sięgają roku 2000, w którym utworzono Katedrę Języków Specjalistycznych, tj. pierwszy ośrodek akademicki w Polsce, który systematycznie badał komunikację specjalistyczną. W 2010 roku z połączenia Katedry Języków Specjalistycznych oraz Katedry Teorii Języków i Akwizycji Językowej powstał Instytut Kulturologii i Lingwistyki Antropocentrycznej. Natomiast w grudniu 2013 r. nastąpiła zmiana jego nazwy na Instytut Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej.

Nasi pracownicy naukowi prowadzą badania w 8 zakładach, 1 laboratorium i 2 pracowniach badawczych. Badania te charakteryzuje innowacyjność i zaawansowanie metodologiczne związane z wykorzystywanymi do nich narzędziami, np. okulografem (eyetracker) czy rezonansem magnetycznym (fMRI). Wyniki ich badań upubliczniane są za pośrednictwem własnych inicjatyw wydawniczych Instytutu, jak również za pośrednictwem wydawnictw zewnętrznych.

Studenci mogą u nas studiować lingwistykę stosowaną w trybie stacjonarnym na specjalności głównej „terminologia i tłumaczenia specjalistyczne” oraz na opcjonalnej specjalności nauczycielskiej. Specjalizacje te prowadzone są w 4 językach: angielskim, niemieckim, włoskim oraz rosyjskim.

Władze IKSI:
  • dr hab. Agnieszka Andrychowicz-Trojanowska, prof. ucz.: od 2022
  • dr hab. Elżbieta Jamrozik, prof. ucz., lata: 2016-2022
Władze IKLA/IKSI:
  • prof. dr hab. Sambor Grucza, lata: 2012-2016
  • prof. dr hab. Anna Tylusińska-Kowalska, lata: 2010-2012

Władze KJS:

  • dr hab. Stanisław Szadyko, prof. UW, śp., lata: 2008-2010
  • prof. dr hab. Jerzy Lukszyn, śp., lata: 2000-2008