Zaproszenie na wykład dr. Krzysztofa Mordyńskiego: „Nie tylko „dla ozdoby miasta”. Klasycystyczna architektura Uniwersytetu Warszawskiego jako wyraz reformy Królestwa Polskiego”.

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na wykład dr. Krzysztofa Mordyńskiego:

 

Nie tylko dla „ozdoby miasta”. Klasycystyczna architektura Uniwersytetu Warszawskiego jako wyraz reformy Królestwa Polskiego.

Środa, 22 lutego, godz. 17.00, Sala Balowa w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich i uniwersytecki kanał YouTube.

 

 WSTĘP WOLNY

Abstrakt wykładu:

 Zabytkowy zespół budynków uniwersyteckich przy Krakowskim Przedmieściu swą wyszukaną elegancją niezmiennie i o każdej porze roku zachwyca akademików, turystów i przechodniów. Gmachy prezentujące architekturę późnego klasycyzmu i neorenesansu już w czasie budowy otrzymały oprawę w postaci urządzonej zieleni, która obecnie ma formę ogrodu. Znaczenie uniwersyteckiego kampusu nie wyczerpuje się jednak tylko w pięknej formie. Jego powstanie w drugiej i trzeciej dekadzie XIX w. łączyło się bowiem z szerszym zjawiskiem ruchu budowlanego w całym Królestwie Polskim (Kongresowym) o wyraźnie określonym profilu ideowym. Wznoszenie nowych gmachów publicznych, kościołów i kamienic oraz przebudowa dawnych pałaców ze szczególną intensywnością przebiegała w Warszawie. Na tym tle założenie uniwersyteckie miało wyjątkową rolę jako architektoniczny wyraz reformy państwa, stosunków między obywatelami i podejścia do przestrzeni publicznej.

Dr Krzysztof Mordyński

Historyk i historyk sztuki. Zajmuje się historią urbanistyki i architektury Warszawy oraz dziejami Uniwersytetu Warszawskiego. W 2021 roku otrzymał nagrodę Klio I stopnia za książkę Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952, a w 2022 imienne wyróżnienie na Poznańskich Targach Książki 2022 za redakcję katalogu Historie MUWione. 40 obiektów na 40-lecie Muzeum UW. Przygotowuje do wydania publikację poświęconą najstarszym tłokom pieczętnym Uniwersytetu Warszawskiego. Przewodniczący jury konkursu „Muzealna Książka Roku”. Autor wielokrotnie nagradzanych wystaw m.in. „Piękno niedostrzegane. Detal architektoniczny zabytkowego terenu Uniwersytetu Warszawskiego”, „Architektura Polski niepodległej. Idea w przestrzeni miasta wczoraj i dziś” oraz ekspozycji stałej Muzeum UW “Orzeł i pięć gwiazd Uniwersytetu”.

Wykład odbędzie się w ramach cyklu UNIWERSYTET WARSZAWY.

 

Z wyrazami szacunku

organizatorzy:

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych oraz Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW

 

Posted in Aktualności.