Wykład dr Natalii Borisovej (Uniwersytet w Tybindze, Niemcy) – relacja

W ramach cyklu „Rosja współczesna: język, literatura i kultura. Najnowsze trendy w badaniach rusycystycznych” 17 listopada 2021 r. odbył się wykład dr Natalii Borisovej (Uniwersytet w Tybindze, Niemcy) pt. „Незаконченное прошедшее: как два поколения пишут об опыте ГУЛАГа и почему нам об этом нужно знать сегодня (Крутой маршрут Евгении Гинзбург и Ожoг Василия Аксёнова)”.

Słuchacze mieli okazję zapoznać się z problematyką polityki pamięci i tematyką łagrową w literaturze rosyjskiej. W opowieści o Jewgienii Ginzburg (1904‒1977) i Wasiliju Aksionowie (1932‒2009), matce i synu, debiutujących literacko w podobnym czasie, prelegentka skoncentrowała się na sposobach racjonalizowania doświadczenia granicznego. Na przykładzie utworów Ginzburg i Aksionowa zostały przedstawione dwa odmienne sposoby konstruowania narracji o Wielkim Terrorze.

Analizie literaturoznawczej towarzyszyły odwołania do dramatycznych biografii autorów. Powrót do tematyki łagrowej, choć z racji ładunku emocjonalnego nie jest łatwy, wydaje się bardzo potrzebny dla lepszego rozumienia nie tylko historii, lecz także fundamentalnych problemów moralno-etycznych.

Dziękujemy wszystkim słuchaczom za przybycie. Ogromnie cieszy nas tak liczny udział studentów, do których adresowany jest ten cykl. Już w grudniu zapraszamy na kolejne spotkanie – tym razem on-line i (wyjątkowo) w języku angielskim!

dr Joanna Piotrowska
dr Marta Małachowicz
Posted in Aktualności, Wydarzenia.