Studenci IKSI mogą ubiegać się o przyznanie:
- stypendium socjalnego, w tym w zwiększonej wysokości
- stypendium Rektora dla najlepszych studentów
- stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia
- zapomogi
- stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych
Regulamin świadczeń dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego
Wsparcie materialne
Uniwersytet Warszawski oferuje studentom szeroki zakres wsparcia materialnego.
Osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, mogą ubiegać się o:
- stypendium socjalne(wypłacane przez maksymalnie 10 miesięcy, wysokość uzależniona od dochodów rodziny, przysługuje osobom, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1294 zł). Szczegółowe informacje na temat tego świadczenia znajdują się na stronie Biura ds. Pomocy Materialnej: https://bpm.uw.edu.pl/stypendium-socjalne/;
- zapomogę(świadczenie skierowane do osób, które nagle znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, np. z uwagi na chorobę; możliwość przyznania zapomogi nie jest uzależniona od dochodów rodziny). Szczegółowych informacji na temat tego świadczenia znajdują się na stronie Biura ds. Pomocy Materialnej: https://bpm.uw.edu.pl/zapomogi/.
Osoby, które posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności mogą ubiegać się o stypendium dla osób niepełnosprawnych (jego wysokość uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności). Szczegółowe informacje na temat tego świadczenia znajdują się na stronie Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami: https://bon.uw.edu.pl/dla-studentow/stypendium-dla-osob-z-niepelnosprawnosciami/.
Osoby, które osiągają wyróżniające się wyniki naukowe, sportowe lub artystyczne, mogą ubiegać się o stypendium rektora. Warto pamiętać, że o to stypendium na 1. roku studiów I stopnia mogą ubiegać się laureaci olimpiad międzynarodowych lub laureaci i finaliści olimpiad stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, a także medaliści co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie. Szczegółowych informacji na temat stypendium rektora udziela studentom Biuro ds. Pomocy Materialnej.
Ponadto studenci 1. roku studiów, którzy w roku złożenia egzaminu maturalnego byli laureatami krajowej olimpiady przedmiotowej lub uczestnikami olimpiady międzynarodowej, mogą ubiegać się o przyznanie dodatkowego stypendium dla olimpijczyków finansowanego z Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” na Uniwersytecie Warszawskim. Szczegółowe informacje w tej sprawie znajdują się na stronie internetowej: https://inicjatywadoskonalosci.uw.edu.pl/dzialania/iii-3-1/.
Od ubiegłego roku akademickiego rozszerzyliśmy ofertę świadczeń dla studentów 1. roku studiów o Stypendium na Start dla Olimpijczyków i Stypendium na Start dla Sportowców. Stypendium na Start dla Olimpijczyków przeznaczone dla studentów 1. roku studiów I stopnia lub jednolitych studiów magisterskich będących laureatami olimpiad przedmiotowych, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym na studia uzyskali maksymalną liczbę punktów na podstawie posiadanego tytułu laureata olimpiady przedmiotowej. Stypendium na Start dla Sportowców – przeznaczone dla studentów 1. roku studiów I stopnia, II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich oraz doktorantów 1. roku kształcenia w szkole doktorskiej, będących wybitnymi sportowcami posiadającymi status medalisty Mistrzostw Polski lub finalisty Olimpiad, Mistrzostw Świata lub Europy, a także w przypadku studentów – mających prawo do uzyskania stypendium rektora w roku akademickim, w którym ubiegają się o „Stypendium na Start”.
Oferujemy także naszym studentom miejsce w akademiku. Studenci 1. Roku mogą uzyskać jeszcze miejsce w ramach III tury przyznawania miejsc, która odbędzie się w połowie września.
Istotne w zakresie pomocy materialnej jest to, aby studenci pilnowali terminów składania wniosków. Niedopilnowanie tego często wiąże się z brakiem możliwości uzyskania stypendium za dany miesiąc, a niekiedy wręcz z brakiem możliwości uzyskania stypendium. Terminy składania wniosków o wszystkie wymienione typy świadczeń publikowane są na stronie: bpm.uw.edu.pl. Wnioski składane są tylko za pośrednictwem USOSweb. Planując komunikację ze studentami warto wiedzieć, kiedy powinni interesować się danym świadczeniem:
- przed rozpoczęciem roku akademickiego– zakwaterowanie w domu studenta;
- na początku października– stypendium socjalne, stypendium rektora, stypendium dla osób niepełnosprawnych;
- jak najszybciej– gdy student znajduje się nagle w trudnej sytuacji materialnej: zapomoga.