Wsparcie materialne

Studenci IKSI mogą ubiegać się o przyznanie:

  • stypendium socjalnego, w tym w zwiększonej wysokości
  • stypendium Rektora dla najlepszych studentów
  • stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia
  • zapomogi
  • stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych

Regulamin świadczeń dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego


Wsparcie materialne

Uniwersytet Warszawski oferuje studentom szeroki zakres wsparcia materialnego.

Osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, mogą ubiegać się o:

  • stypendium socjalne(wypłacane przez maksymalnie 10 miesięcy, wysokość uzależniona od dochodów rodziny, przysługuje osobom, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1294 zł). Szczegółowe informacje na temat tego świadczenia znajdują się na stronie Biura ds. Pomocy Materialnej: https://bpm.uw.edu.pl/stypendium-socjalne/;
  • zapomogę(świadczenie skierowane do osób, które nagle znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, np. z uwagi na chorobę; możliwość przyznania zapomogi nie jest uzależniona od dochodów rodziny). Szczegółowych informacji na temat tego świadczenia znajdują się na stronie Biura ds. Pomocy Materialnej: https://bpm.uw.edu.pl/zapomogi/.

Osoby, które posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności mogą ubiegać się o stypendium dla osób niepełnosprawnych (jego wysokość uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności). Szczegółowe informacje na temat tego świadczenia znajdują się na stronie Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami: https://bon.uw.edu.pl/dla-studentow/stypendium-dla-osob-z-niepelnosprawnosciami/.

Osoby, które osiągają wyróżniające się wyniki naukowe, sportowe lub artystyczne, mogą ubiegać się o stypendium rektora. Warto pamiętać, że o to stypendium na 1. roku studiów I stopnia mogą ubiegać się laureaci olimpiad międzynarodowych lub laureaci i finaliści olimpiad stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, a także medaliści co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie. Szczegółowych informacji na temat stypendium rektora udziela studentom Biuro ds. Pomocy Materialnej.

Ponadto studenci 1. roku studiów, którzy w roku złożenia egzaminu maturalnego byli laureatami krajowej olimpiady przedmiotowej lub uczestnikami olimpiady międzynarodowej, mogą ubiegać się o przyznanie dodatkowego stypendium dla olimpijczyków finansowanego z Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” na Uniwersytecie Warszawskim. Szczegółowe informacje w tej sprawie znajdują się na stronie internetowej: https://inicjatywadoskonalosci.uw.edu.pl/dzialania/iii-3-1/.

Od ubiegłego roku akademickiego rozszerzyliśmy ofertę świadczeń dla studentów 1. roku studiów o Stypendium na Start dla Olimpijczyków i Stypendium na Start dla Sportowców. Stypendium na Start dla Olimpijczyków przeznaczone dla studentów 1. roku studiów I stopnia lub jednolitych studiów magisterskich będących laureatami olimpiad przedmiotowych, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym na studia uzyskali maksymalną liczbę punktów na podstawie posiadanego tytułu laureata olimpiady przedmiotowej. Stypendium na Start dla Sportowców – przeznaczone dla studentów 1. roku studiów I stopnia, II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich oraz doktorantów 1. roku kształcenia w szkole doktorskiej, będących wybitnymi sportowcami posiadającymi status medalisty Mistrzostw Polski lub finalisty Olimpiad, Mistrzostw Świata lub Europy, a także w przypadku studentów – mających prawo do uzyskania stypendium rektora w roku akademickim, w którym ubiegają się o „Stypendium na Start”.

Oferujemy także naszym studentom miejsce w akademiku. Studenci 1. Roku mogą uzyskać jeszcze miejsce w ramach III tury przyznawania miejsc, która odbędzie się w połowie września.

Istotne w zakresie pomocy materialnej jest to, aby studenci pilnowali terminów składania wniosków. Niedopilnowanie tego często wiąże się z brakiem możliwości uzyskania stypendium za dany miesiąc, a niekiedy wręcz z brakiem możliwości uzyskania stypendium. Terminy składania wniosków o wszystkie wymienione typy świadczeń publikowane są na stronie: bpm.uw.edu.pl. Wnioski składane są tylko za pośrednictwem USOSweb. Planując komunikację ze studentami warto wiedzieć, kiedy powinni interesować się danym świadczeniem:

  • przed rozpoczęciem roku akademickiego– zakwaterowanie w domu studenta;
  • na początku października– stypendium socjalne, stypendium rektora, stypendium dla osób niepełnosprawnych;
  • jak najszybciej– gdy student znajduje się nagle w trudnej sytuacji materialnej: zapomoga.

Stypendia naukowe
O jakie stypendia naukowe można się ubiegać?
Z jakich programów grantowych można skorzystać?
  • Diamentowy Grant – program MNiSW dla absolwentów studiów licencjackich lub studentów po trzecim roku jednolitych studiów magisterskich, którzy prowadzą badania naukowe
  • Najlepsi z najlepszych – program MNiSW dla uzdolnionych studentów, którzy biorą udział w międzynarodowych konkursach
W jakich konkursach można wziąć udział?
  • konkursy wspierane przez MNiSW

StRuNa dla najlepszych kół naukowych i innych organizacji studenckich, organizowany przez fundację „Fundusz Pomocy Studentom”
InterSTUDENT dla studentów zagranicznych, organizowany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”

  • konkursy na najlepszą pracę licencjacką lub magisterską, np. z zakresu

współczesnych stosunków międzynarodowych – organizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych
nauk ekonomicznych – organizowany przez Narodowy Bank Polski
nauk geograficznych – organizowany przez Polskie Towarzystwo Geograficzne

retoryki – organizowany przez Polskie Towarzystwo Retoryczne
zagadnień własności intelektualnej – organizowany przez Urząd Patentowy RP
promocji Polski – organizowany przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”
ochrony konkurencji i konsumentów – organizowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
bezpieczeństwa wewnętrznego – organizowany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego
problemów pracy i polityki społecznej – organizowany przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych

  • konkursy międzynarodowe

International Genetically Engineered Machine z dziedziny biologii syntetycznej
Global Management Challenge z zakresu zarządzania strategicznego
Imagine Cup – konkurs technologiczny
The ACM International Collegiate Programming Contest z programowania zespołowego

Wsparcie socjalne

Stypendia socjalne, socjalne w zwiększonej wysokości, specjalne dla osób niepełnosprawnych oraz zapomogi przyznają komisje stypendialne, które znajdują się na każdym z wydziałów i w innych jednostkach dydaktycznych. Otrzymanie stypendium rektora i innych stypendiów naukowych nie wyklucza możliwości uzyskania świadczeń pomocy materialnej.

Ubezpieczenie zdrowotne

Studenci UW mogą korzystać z usług każdej placówki medycznej, która ma podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Warunkiem darmowego korzystania z usług (takich jak konsultacje lekarza rodzinnego, opieka pielęgniarki lub położnej) jest wypełnienie deklaracji. Jednoczenie oznacza to rezygnację z usług dotychczasowego lekarza pierwszego kontaktu.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

Samorząd Studentów stara się o zniżki na ubezpieczenia NNW, studenci UW mogą korzystać z tańszych polis ISIC dostępnych w budynku ZSS (w innych biurach ISIC polisy sprzedawane są bez zniżki). Za sprawy związane z tym typem ubezpieczeń odpowiada Zarząd Samorządu Studentów.

  • ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie roczne od następstw nieszczęśliwych wypadków jest przeznaczone dla pracowników, doktorantów i studentów UW. Ochrona ubezpieczeniowa trwa całodobowo przez rok, także w trakcie ferii zimowych, wakacji letnich, praktyk studenckich oraz rekreacyjnego uprawiania sportu. Za sprawy związane z tym typem ubezpieczeń odpowiada Biuro Spraw Pracowniczych.

warianty ubezpieczenia (pdf)

ogólne warunki ubezpieczenia (pdf)

Ubezpieczenie podczas wyjazdów zagranicznych

Pracownicy i studenci UW mogą zawierać ubezpieczenia Kosztów Leczenia, Następstw Nieszczęśliwych Wypadków i Assistance w czasie zagranicznych wyjazdów służbowych (bez ograniczeń terytorialnych) na preferencyjnych warunkach składkowych w „UNIQA” Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.

Dokumenty do pobrania:

umowa dot. ubezpieczeń na wyjazdy zagraniczne (pdf)

instrukcja zgłaszania szkód (pdf)

Ubezpieczenia na wyjazdy prowadzi także Kwestura UW.

Kwestura UW – ubezpieczenia na wyjazdy zagraniczne (międzynarodowe spotkania, konferencje, sympozja, stypendia, wymiany naukowe, wyjazdy na badania naukowe), ul. Karowa 20, kontakt: Emilia Rzeszotek I piętro, pok. 116, tel. 22 55 23 345; Małgorzata Połotnicka IV piętro, pok. 412, tel. 22 55 20 873

Akademiki

O przyznanie miejsca w akademiku mogą ubiegać się wszyscy studenci Uniwersytetu Warszawskiego, a także – w ramach wolnych miejsc – studenci spoza UW. Co roku ceny ustalają władze uczelni. Wcześniej akceptują je rady mieszkańców oraz Zarząd Samorządu Studentów.