Wykład prof. Grigorija Utgofa (Uniwersytet w Tallinie, Estonia) – relacja

W ramach cyklu „Rosja współczesna: język, literatura i kultura. Najnowsze trendy w badaniach rusycystycznych” 13 października 2021 r. odbył się wykład prof. Grigorija Utgofa (Uniwersytet w Tallinie, Estonia) pt. «Несколько слов об Иване Елагине (1918-1987)». Zapoznając studentów z twórczością mało znanego rosyjskiego poety-emigranta, prof. Utgof przedstawił specyfikę analizy utworu poetyckiego z pozycji tzw. literaturoznawstwa ścisłego, zakorzenionego w tradycji szkoły formalnej.

Warto odnotować, że prof. Utgof udostępnił na osobistej stronie Facebook ogłoszenie o wykładzie zamieszczone na stronie Facebook IKSI UW, które w ciągu kilku godzin zebrało kilkaset polubień (tzw. lajki), co jest bardzo rzadko spotykane w przypadku lokalnych wydarzeń akademickich. W charakterze ciekawostki można dodać, że komentarz pod postem pozostawił jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy rosyjskich Siergiej Gandlewskij, laureat najważniejszej rosyjskiej nagrody poetyckiej («Поэт», 2010). Takie działania niezwykle pozytywnie wpływają na budowanie reputacji IKSI w Europie i na świecie.

Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem, obecni byli na nim studenci, a także wykładowcy z różnych jednostek Wydziału. Słuchacze po wykładzie podchodzili, aby indywidualnie porozmawiać z prelegentem czy zadać mu pytania. Jako organizatorki bardzo cieszymy się z licznego i aktywnego udziału oraz tak dużej sympatii publiczności. Już w listopadzie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu.

dr Joanna Piotrowska

dr Marta Małachowicz