Wykład prof. Muireann Maguire (Uniwersytet w Exeter, Wielka Brytania) – relacja

W ramach cyklu „Rosja współczesna: język, literatura i kultura. Najnowsze trendy w badaniach rusycystycznych” 16 grudnia 2021 r. odbył się wykład prof. Muireann Maguire (Uniwersytet w Exeter, Wielka Brytania) pt. „Motherhood in Vasily Grossman’s prose”.

Grudniowy wykład odbył się wyjątkowo w formie on-line i ‒ również wyjątkowo ‒ wygłoszony został w języku angielskim. Prof. Maguire przedstawiła część realizowanego projektu, omawiając konceptualizację macierzyństwa w twórczości Wasilija Grossmana (1905‒1964). Ciąża, poród i macierzyństwo traktowane są przez pisarza jako symbole nadziei i przebudowy społeczeństwa w drodze rewolucji. Wymiar dydaktyczny wykładu miała analiza opowiadania „W mieście Berdyczowie” łącząca perspektywę filologiczną (metoda close reading) z perspektywą kulturową.

Gościnnie rolę moderatora pełnił prof. Krzysztof Fordoński, któremu dziękujemy za życzliwe przyjęcie zaproszenia. Dziękujemy również wszystkim przybyłym wirtualnie studentom i wykładowcom. Mamy nadzieję na spotkanie jeszcze w styczniu w sali wykładowej ‒ tym razem na wykładzie otwierającym część językoznawczą naszego cyklu.

Оставайтесь с нами, подробности в скором времени!

dr Joanna Piotrowska
dr Marta Małachowicz

Posted in Aktualności, Wydarzenia.