Wykład dra Dmitrija Siczinawy (Moskwa / Kijów) – relacja

W ramach instytutowego cyklu wykładów rusycystycznych 29 kwietnia 2022 r. odbył się wykład dr. Dmitrija Siczinawy (Moskwa / Kijów) pt. „Развитие Национального корпуса русского языка”.

Dr Dmitrij Siczinawa jest jednym z twórców Narodowego Korpusu Języka Rosyjskiego oraz współpracownikiem zespołów pracujących nad innymi narodowymi korpusami językowymi (np. polskim – NKJP). W swoim wykładzie lektor przybliżył historię powstania i zasób NKJR, a także możliwości, jakie daje wykorzystanie korpusu w badaniach lingwistycznych. Szczególną uwagę dr Siczinawa poświęcił dwu paralelnym korpusom – polsko-rosyjskiemu i rosyjsko-polskiemu oraz ich zastosowaniu w badaniach tłumaczeniowych.
Wykład dra Siczinawy został przyjęty z dużym zainteresowaniem przez studentów i wykładowców. Słuchacze pytali m.in. o perspektywy rozwoju NKJR i jego zastosowanie w dydaktyce języka rosyjskiego jako obcego. Mamy nadzieję, że kontynuacją wykładu staną się w niedalekiej przyszłości warsztaty korpusowe.

Już teraz serdecznie zapraszamy na ostatni w tym roku akademickim wykład rusycystyczny, który odbędzie się 10 czerwca 2022 r. o godz. 11:30. Będzie to też okazja do podsumowania całego projektu, podzielenia się wrażeniami, ocenami i pomysłami.
Оставайтесь с нами, подробности в скором времени!

dr Joanna Piotrowska
dr Marta Małachowicz

Posted in Aktualności, Wydarzenia.