Scandinavian Exceptionalism – ZDALNY OGUN / sem. zimowy / Zaproszenie

Drogie Studentki, Drodzy Studenci,

Serdecznie zachęcam do zapoznania się z ofertą zdalnego OGUN’u oferowanego w semestrze letnim przez Centrum Analiz Kryminologicznych Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Katedrą Historii Skandynawii i Europy Środkowo-Wschodniej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zajęcia „Scandinavian Exceptionalism”? Kultura, prawo, przestępczość w Norwegii i norweskiej części Arktyki – wybrane problemy są ciekawą propozycją dla osób, które interesują się Skandynawią i są chętne poszerzyć swoją wiedzę o dość nietypowe obszary, które wiążą się z kulturoznawstwem skandynawskim oraz wywodzącym się z niego podejściem do prawa, przestępczości  i karania – a wszystko to w odniesieniu do Norwegii,  w tym norweskiej części Arktyki.

Jeśli zatem interesuje Państwa czym jest tzw. „mentalność norweska”, chcielibyście  Państwo  dowiedzieć się jakie kary można orzec w Norwegii (i jak ukarano Andersa Breivika) oraz jak w praktyce wygląda w Norwegii struktura przestępczości i praktyka karania sprawców, a może zastanawiacie się, czy krążąca w dyskursie społecznym i medialnym informacja o tym, że norweskie więzienia są idealne (o ile więzienie może być takim miejscem) jest prawdziwa – to być może ten OGUN jest właśnie dla Państwa. Polecamy te zajęcia także wszystkim osobom, które interesują się prawami ludów rdzennych i są wrażliwe na bogactwo kulturowe takich ludów, norweska odsłona tej problematyki jest bowiem niezwykle ciekawa, ukazując historię Saamów – Sámi People, którzy padają ofiarami przemocy i  przestępstw, ale…także sami stają się ich sprawcami. OGUN „Scandinavian Exceptionalism”  oferuje także możliwość przyjrzenia się przestępczości i innym zjawiskom kryminogennym na przysłowiowym „końcu świata” – a więc a archipelagu arktycznym Svalbard oraz zwraca uwagę na coraz bardziej widoczne w Arktyce skutki ekspansji człowieka w naturalnym środowisku występowania niedźwiedzi polarnych.

Osoby zainteresowane – uprzejmie zachęcam do zapoznania się z  Plakatem  oraz bardziej szczegółową informacją o zajęciach (załączniki).

Zajęcia będą miały formę zdalną (google.meet) i będą się odbywać we wtorki, w godz. 17:00-18:30.

Zapisy ruszają już jutro! (14.09.2023, o 21:00).

Zapraszamy!

Z wyrazami szacunku,

Monika Nowakowska

Sekretariat dydaktyczny