Wykład dr Joanny Piotrowskiej (Uniwersytet Warszawski) – relacja

W ramach instytutowego cyklu rusycystycznego 10 czerwca 2022 r. odbył się wykład dr Joanny Piotrowskiej (Uniwersytet Warszawski) pt. „Как (и зачем) изучать инокультурную рецепцию”. Czerwcowe spotkanie stanowiło finał projektu realizowanego w sekcji rosyjskiej IKSI w roku akademickim 2021/22.

W trakcie wykładu nasza koleżanka zatrzymała się na recepcji kultury obcej i sposobach jej badania. Jako alternatywę dla dominującego monometodologizmu dr Joanna Piotrowska proponuje podejście kompleksowe, polegające na wykorzystaniu metod literaturoznawczych, językoznawczych i kulturoznawczych.

Wykład dotyczył jednego z typów procesów recepcyjnych – recepcji autora. Wychodząc od założeń poetyki historycznej, badanie recepcji w tym przypadku dr Piotrowska opisuje jako analizę struktury obrazu, jej rozwoju i towarzyszących tym procesom transformacji. Ilustracją do tych założeń stały się wybrane teksty prasowe (rosyjskie, angielskie i polskie) na temat „ucieczki” Lwa Tołstoja z Jasnej Polany (w rosyjskim kręgu kulturowym znanej jako „odejście” Lwa Tołstoja). Jakie warianty obrazu Tołstoja wyłaniają się z tych tekstów? Czy to samo określenie – „Robinson” – wykorzystywane przez prasę rosyjską i angielską „znaczy” to samo? W jakim stosunku do nich pozostaje „robinsonada Tołstoja” – charakterystyczne dla prasy polskiej określenie? Na te i inne pytania mogliśmy usłyszeć odpowiedzi w trakcie wykładu. Szerzej zaś można przeczytać na ten temat w książce dr J. Piotrowskiej pt. „Рецепция позднего Льва Толстого в польской прессе: процессы информационного и культурного трансфера”.

Wykład dr Piotrowskiej i następująca po nim dyskusja były okazją do podsumowania całego roku aktywności sekcji rosyjskiej IKSI. W ramach cyklu gościliśmy 6 wykładowców z wiodących ośrodków akademickich w Europie, zaś ostatni wykład poprowadziła koleżanka z IKSI, pod opieką której powstają m.in. prace dyplomowe naszych studentów. Bardzo dziękujemy wszystkim studentom za zaangażowanie i cenną informację zwrotną. Wierzymy, że koniec tego cyklu oznacza początek kolejnego projektu adresowanego do studentów sekcji rosyjskiej, i z taką perspektywą żegnamy się na czas przerwy wakacyjnej.

До скорой встречи!

Posted in Aktualności, Wydarzenia.